W publikacji zamieszczono objaśnienia i tablice genealogiczne następujących rodów:

RÓD BAFIÓW
RÓD BIELAŃSKICH I ODROWĄSKICH
RÓD BOBKÓW
RÓD BRZEGOWSKICH
RÓD BUKOWIŃSKICH
RÓD CHOCHOŁOWSKICH
RÓD KLIKUSZOWSKICH (CZERWIŃSKICH)
RÓD DŁUGOPOLSKICH
RÓD DZIELSKICH
RÓD GADOWSKICH ROLLÓW
RÓD GROŃSKICH
RÓD SZAFLARSKICH (KALATÓW)
RÓD KRUŻLÓW (DŁUGOPOLSKICH)
RÓD LEJÓW (SZLACHCIAKÓW)
RÓD ŁASIÓW
RÓD MIĘTUSÓW
RÓD MORAWCZYŃSKICH
RÓD NOWOBILSKICH
RÓD PAWLIKOWSKICH
RÓD PODCZERWIŃSKICH
RÓD PIOTROSÓW (PIETRZYKOWSKICH)
RÓD PYZOWSKICH (CZERWIŃSKICH)
RÓD RATUŁOWSKICH
RÓD WAKSMUNDZKICH
RÓD WALIGÓRSKICH
RÓD WRÓBLOWSKICH
SOŁTYSTWO INACZEJ WÓJTOSTWO W ZĘBIE
SOŁTYSI ZUBSCY

Bogata, żywa i barwna tradycja przekazywania z pokolenia na pokolenie, a dotycząca słynnych rodów sołtysich na Skalnym Podhalu stała się głównym powodem napisania pracy zwanej Podhalańskie Rody Sołtysie.
Pracę oparto na źródłowym materiale archiwalnym. Księgi parafialne: urodzonych, zaślubionych i zmarłych stanowiły główne źródło dokumentów w oparciu o które skonstruowano tablice genealogiczne poszczególnych rodów. Inne źródła i dokumenty były materiałem uzupełniającym.
Jak wiadomo, nie wszystkie wioski położone w Dawnym Starostwie Nowotarskim miały sołectwa. W Bańskiej Bukowinie, Kościelisku, Maruszynie, Skrzypnem, Witowie, Zakopanem i Załucznem były wójtostwa. Krauszów, Ludźmierz i Rogoźnik stanowiły dobra klasztoru Cystersów, gdzie opat Szczyrzycki powoływał sołtysów. Niniejsze opracowanie nie obejmuje rodów sołtysich z tych trzech wsi. Niegdyś Starostwo Nowotarskie stanowiło Dobra Królewskie. Stąd monarchowie Rzeczypospolitej aktami królewskimi nadawali imiennie poszczególne sołectwa zasłużonym dla Ojczyzny włościanom, określając wielkość sołectwa i powinności sołtysa. Bogaty jest zbiór owych nadań, których tylko część złożona jest w archiwach państwowych. Większość znajduje się w zbiorach prywatnych….
Przystępując do opracowania niniejszego dzieła, zdawaliśmy sobie sprawę z trudności jaką jest rozległość tematu oraz z pewnych „luk" w dokumentacji źródłowej. Nie wszystkie dokumenty archiwalne były dla nas dostępne. Jedne zniszczone przez pożar (arch. parafialne w Czarnym Dunajcu pod koniec XVIII w.), inne w czasie okupacji (arch. parafialne w Nowym Targu parafia św. Katarzyny). Stąd też przytoczone tablice genealogiczne nie zawsze są pełne. W niektórych mogą być błędy merytoryczne, których trudno w takiej pracy uniknąć. (…) Autorzy mają nadzieję, że potomkowie rodów sołtysich z chwilą otrzymania publikacji otworzą i udostępnią swoje zbiory dla wspólnej sprawy i ewentualnego uzupełnienia niniejszej pracy.
(fragment wstępu od autorów)

Format A-4, twarda oprawa, stron 924,
804 strony – tablice genealogiczne wraz z objaśnieniami
120 stron materiału ilustracyjnego (kreda)


Józef Bafia
z Chicago (USA)


Nieistniejący już szałas
w Strążyskach…


Dawno temu na Hali Pisanej
w Dolinie Kościeliskiej…


Stanisław Leja z Cichego
(od 1928 r. w Kanadzie)

krzeptowscy@poczta.onet.pl